Výběr měny


Přihlášení:

Anketa

Líbí se Vám náš nový e-shop?

Doporučujeme:

Home - Materiály koberců
Materiál koberců PDF 

 

Jak vybrat vhodný a kvalitní koberec?

Kvalita koberce - závisí na hmotnosti a množství vlákna použitého na m2, použitého materiálu, podkladu a technologie výroby.

Hmotnost vlákna - čím vyšší je hmotnost a počet vlákna použitého na m2, tím je koberec kvalitnější a déle vydrží.

Při výběru koberce je třeba vycházet z toho, co od konkrétního koberce očekáváte vzhledem na jeho údržbu, odolnost vůči ušlapání, vzhled, luxusnost, trvanlivost.....

Nejodolnější vůči ušlapání jsou koberce s smyčkovým vlasem.

Upozornění

Koberce je vhodné pokládat alespoň s částečným podlepením. V zasadě platí, že celoplošně podlepené koberce mají dva i víc krát delší životnost, než koberce nepodlepené. Takto se zvýrazňuje odolnost vůči deformačnímu vlivu kolečkových židlí, t.j. koberec při pohybu kolečka židle nevykonává mikro pohyb (neláme se), protože mu v tom brání podlepení.

Naše firma provádí profesionální pokládku - kontaktujte nás.

 

Materiály koberců:

POLYAMID (nylon, PA)

Polyamidové vlákno, ze všech textilních vláken používaných v současné době k výrobě koberců, patří mezi ty spolehlivější a odolnější vůči tření a opotřebení. Koberce s PA vláknem jsou vhodné pro obytné i komerčních prostory s výbornou tvarovou paměťí a velmi dobrými tepelně - izolačními i akustickými vlastnostmi. Snadno se udržují (velmi snadno vyjímatelné nečistoty v procesu praní) a celková biologická odolnost.

POLYPROPYLEN (PP)

Koberce z polypropylenu mají velkou odolnost proti otěru. Mají velmi dobrou elasticitu, vlákna se neohýbají. Tato funkce poskytuje pěkný, atraktivní vzhled po dlouhou dobu používání. Hodí se především do bytové sféry, do do mechanicky zatěžovaných a frekventovaných míst nejsou vhodné. Mají nejvyšší koeficient tepelné vodivosti, tedy se ideálně hodí do místností s podlahovým vytápěním. Polypropylenové koberce se vyznačují velmi dobrou odolnost vůči chemikáliím a organickým rozpouštědlům. Navíc mají antistatické vlastnosti a neabsorbují vlhkost.

POLYESTER (PES)

Koberce vhodné do domácností a méně namáhaných komerčních prostor. Polyesterové koberce jsou trvanlivé a odolné, se snadným čistěním skvrn, odolné proti vyblednutí a vyblednutí slunečním světlem. Neabsorbují vlhkost. Hlavní výhodou polyesterových koberců je, že jsou měkké, odolné, nekroutí se a mají tendenci se vyrovnávat.

POLYAKRYL (PAC)

Koberce z akrylové příze jsou příjemné, měkké, podobné vlně s velmi dobrými tepelně izolačními vlastnostmi. Další důležitou vlastností akrylátových koberců je vysoká odolnost proti slunečnímu záření a velmi dobrá chemická odolnost. Mají celkovou necitlivost k organickým rozpouštědlům nebo oxidačním činidlům. Akrylové koberce se velmi snadno udržují a čistí. Jsou odolné proti molům, plísním a bakteriím, z tohoto důvodu jsou vhodné pro alergiky.

VLNA

Přírodní materiál, který má mnoho výhod. Zejména pohodlí a luxusnost, je velmi houževnatý. Nevýhodou je o něco vyšší cena.

 

Podklady koberců:

Action bac (umělá juta)  - je podklad velmi pevný, relativně levný, vhodný do prostředí, kde zákazník předpokládá deinstalaci koberce od podlahy a nechce ho podlepovat. (Upozornění - správnou  technologií pokládky koberce je plnoplošné podlepení, v našich bytových podmínkách se tato technologie z hlediska finančí náročnosti a další údržby koberce nepoužívá.)

Filc  - je podklad velmi pevný, má vynikající tepelně izolační vlastnosti, vysokou luxusnost, vhodný do prostředí, kde zákazník předpokládá deinstalaci koberce a nechce jej podlepovat.

Guma - tzv. kobercový latex -je podklad ,který ma vynikající tepelně izolační vlastnosti, je pružný a tím se prodlužuje životnost vláken - je odolnější vůči ušlapání a koberec se v konečném důsledku jeví jako vyšší než jaký ve skutečnosti a i proto působí velice luusně. Pokud tento koberec položíte na PVC nebo parkety, mlže se guma na tento podklad přilepit!

Gellfoam  - objektová protiskluzná guma, velmi dobře se pokládá a koberec je odolný vůči mikro posunům a nevlní se.

Kombinace gumy a juty - nejlepší, ale nejdražší podklad. Používá se u kvalitních objektových koberců.

Stern - speciální guma vyráběná podobnou technologií jako pneumatiky a proto je tento podklad velmi silný a odolný.

Texicon - podklad tvoří jen speciální vrstva lepidla. Tyto koberce doporučujeme celoplošně podlepovat!

Precout - podklad tvoří speciální vrstva zpevňovací hmoty, která je len nastříkaná na zadní stranu koberce a vypadá jako nástřik betonem. Tento podklad je na dotyk velmi drsný. Takovéto koberce se doporučuje celoplošně podlepovat.